![Задължителен скрининг за рак на дебелото черво за хора над 45 години](/static/images/uploads/imgpost/d3a755e5-be14-4376-9163-410534fee3ae.webp)
Скринингът за рак на дебелото черво е изключително важен за ранното му откриване.
За съжаление, в България липсват национални скринингови програми, които да се координират от Министерството на здравеопазването, което е сериозен недостатък. Това заяви д-р Вероника Борисова от Клиниката по медицинска онкология в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ в интервю. Ракът на дебелото черво е един от най-често диагностицираните тумори и заема второ място по смъртност сред раковите заболявания. На ранни етапи заболяването протича без явни симптоми.
Д-р Борисова отбеляза, че едни от първите алармиращи симптоми, при които е добре да се потърси лекарска помощ е, ако имаме кървене от ануса. Другите симптоми могат да бъдат нехарактерни: умора, отпадналост, някакви болки в корема, подувания. Медикът призова пациентите да не се страхуват и да се изследват. „Няма от какво да се страхуват. По-страшно е да се развие едно такова заболяване и то да не бъде хванато навреме, отколкото да си направят едни контролни изследвания“, каза д-р Борисова.
Тя съветва всички пациенти дори без симптоми да правят профилактика и скрининг. „В България нямаме национална скринингова кампания и по тази причина по-скоро разчитаме на индивидуалното самосъзнание на хората да си правя прегледи. Съветвам всички да се консултират с лекар дори и без да имат някакви конкретни оплаквания“, призова д-р Борисова.
Тя подчерта, че скринингът трябва да бъде задължителен за пациентите над 45-годишна възраст, както е в някои от развитите западни държави, където дори са въведени санкции, ако пациентите не се явят. „В Европа скринингът е за пациентите над 50-годишна възраст, а в САЩ и във Австралия намалиха възрастта на 45 години. Той се състои от колоноскопия. Ако е чиста, тя се повтаря на всеки 10 години, ако има някакви патологични находки, може да се повтори и по-често. Също така се препоръчва да се провежда всяка години и така нареченият фекален тест за окултно кървене. Това означава скрито кървене, което не може да се види с просто око, а се диагностицира само с този тест“, заяви д-р Борисова. Тя направи уговорката, че ако този тест е положителен, това не означава със сигурност рак. Тук може да става дума и за други болести, сред които са язва на стомаха или дванадесетопръстника, анални фисури, хемороиди, възпалителни заболявания на дебелото черво и затова е нужно да се доуточни с извършване на колоноскопия.
В България и по-конкретно в ИСУЛ се прилагат абсолютно всички съвременни методи да лечение на рака на дебелото черво. Но за да не се стига до там д-р Борисова призовава българите да се откажат от заседналия начин на живот, да намалят консумацията или дори да се откажат от алкохола и цигарите, а също така да избягват консервираните храни и червените и преработени меса.
„И не забравяйте да провеждате профилактика и скрининг дори и без наличие на някакви конкретни симптоми. Колоноскопията не е страшна, защото благодарение на нея може да избегнете доста по-страшни неща“, съветва д-р Борисова.