![Световен ден за осведомяване и подкрепа на борбата с епилепсията](/static/images/uploads/imgpost/e862b892-2db3-431c-9efa-808242fd9b0b.webp)
Националният дворец на културата и още четири сгради в областни градове в България ще бъдат осветени в лилаво тази вечер – символ на хората, страдащи от епилепсия по света.
Днес отбелязваме Световния ден за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване. Тази година кампанията се провежда под мотото: „Заедно за подкрепа и осведоменост“. В България около 70 хиляди души живеят с епилепсия, като някои от тях страдат и от други хронични заболявания. Болестта обикновено започва в детството или след навършване на 65 години. С подходящото лечение между 70% и 75% от болните могат да бъдат излекувани, съобщават от Асоциацията на родителите на деца с епилепсия (АРДЕ).
Идеята 12 февруари да бъде обявен за "лилав ден" идва от едно малко момиченце от Канада. Детето решило да не се срамува повече от болестта си и казало в училище: „Обявявам този ден за Лилав ден и на този ден ще ви разказвам какво е епилепсия“. Според данни на АРДЕ над 20 хиляди са децата, страдащи от заболяването в България.