Димчо Димчев от Брюксел: Раздор в Алианса - Канада срещу САЩ, НАТО под натиск за повече финансиране

Димчо Димчев от Брюксел: Раздор в Алианса - Канада срещу САЩ, НАТО под натиск за повече финансиране

Народният представител Димчо Димчев, член на "Възраждане", участва в последната Асамблея на НАТО в Брюксел, където основната тема беше бюджетната политика на страните членки.

По време на дискусиите беше отбелязано, че текущият ангажимент за разходи от 2% от БВП на държавите-членки е недостатъчен, особено предвид нарастващите предизвикателства, пред които е изправен Алиансът. 

В хода на заседанието стана ясно, че Северна Америка не внася достатъчно средства в общия бюджет за подпомагане на Украйна. Канадската делегация остро възрази срещу натиска за увеличаване на вноските, подчертавайки, че основната заплаха за страната не идва от Русия или Китай, а от САЩ, които, според Канада, представляват потенциален риск за националния й суверенитет. Ситуацията доведе до напрегнат момент, тъй като изказването беше направено непосредствено след призив за „обединение срещу общия враг“. Въпреки опитите на американските представители да успокоят напрежението, това не се оказа лесна задача.

По време на пленарната сесия народният представител отправи въпрос към Александър Буковски, който отговаря за партньорството с Източна Европа и е ръководител на отдела за политическите въпроси и политика за сигурност към НАТО. Димчев подчерта паралела между настоящото присъствие на НАТО в Западните Балкани и Грузия и предишната ситуация в Украйна, където дипломацията не успя да предотврати ескалацията на военния конфликт.

„Със съжаление наблюдаваме тенденция, при която дипломацията на НАТО често се ръководи от едно илюзорно чувство за превъзходство, което не винаги е готово да чуе всички страни. В този контекст бих искал да попитам – доколко дипломацията на НАТО в тези региони е способна на компромиси и дали има готовност за истински диалог?“ – направи обръщение Димчо Димчев.

В отговор Александър Буковски подчерта, че НАТО остава както военен, така и политически съюз, който активно използва дипломатически инструменти за разрешаване на конфликти.

Асамблеята на НАТО завърши с поредица от работни срещи, в които беше потвърден ангажиментът на алианса към сигурността в Европа и стратегическата стабилност в Източна Европа и Западните Балкани.

Сподели: