Проф. Симеон Василев коментира вота в Германия

 Проф. Симеон Василев коментира вота в Германия

Шолц разочарова Германия, Мерц предлага твърда политика, а „Алтернативата“ разчита на скрития вот

Социалдемократическата партия на Олаф Шолц ще претърпи сериозен удар на предстоящите избори в Германия. Фридрих Мерц и Християндемократическата партия предлагат по-ясна и решителна политика. Възходът на „Алтернатива за Германия“ е резултат от стратегически грешки през последните две десетилетия.

Това заяви в интервю за БГНЕС проф. д-р Симеон Василев, преподавател във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. 

БГНЕС: Последните социологически проучвания за предстоящите избори в Германия показват, че подкрепата за партията на Олаф Шолц намалява, докато обратното се забелязва при крайната десница - “Алтернатива за Германия”. Християндемократическият съюз запазва убедително първата позиция.  Какви са възможностите за съставяне на управляващо мнозинство след вота?

Василев: Най-голямата драма ще преживее Социалдемократическата партия /ГСДП/ на досегашния канцлер Олаф Шолц. Според последните изследвания подкрепата за нея варира от 14 до 16%. Това ще бъде най-лошият резултат на германските социалдемократи от 138 години насам, точно от 1887 г. Такава е най-драматичната прогноза, макар че много наблюдатели твърдят, че нещата могат се променят в рамките на дни и ГСДП би могла да стигне около 19%. Очакванията са ХристияндемократическияТ съюз /ХДС/ на Фридрих Мерц да бъде първа сила с до 30%, а на второ място е поставяна “Алтернатива за Германия” с около 20%. Сред възможностите за бъдещо управление във Федералната република най-вероятният изход е голяма коалиция – част от политическата традиция на Германия. Коалиция от двете големи народни партии - Християндемократическия съюз и нейната посестрима - Християнсоциалния съюз /ХСС/ от Бавария, заедно със Социалдемократическата партия. Наблюдаваме голямо разочарование от т.нар. светофарна коалиция, която управляваше досега – социалдемократи, зелени и либерали. Там имаше доста проблеми и е много вероятно Социалдемократическата партия да инкасира тези негативни резултати на изборите. Другият вариант е коалиция между ХДС и Зелената партия, макар че евентуалният следващ канцлер Мерц да не иска икономически министър от Зелената партия. Отношенията между двете формации не са в най-блестящото състояние. В Бундестага ще има 630 депутати, т.е. за управляващо мнозинство са необходими над 316 представители. Малко е трудно да се ориентираме от прогнозите – някъде ще липсват едва двама или трима депутати за голяма коалиция. Във Федералната република една партия няма как да вземе цялата власт.

БГНЕС: Пропускат ли социологическите проучвания скрития вот за “Алтернатива за Германия, както се случва често при оценките за антисистемните партии?

Василев: Всички социологически проучвания може да се провалят и то в последната минута. Със сигурност има скрит вот. Подемът на тази партия е видим. Не очаквам грандиозна изненада и тя да бъде първа сила. Социолозите могат да се провалят, но дори Да приемем, че “Алтернатива за Германия” може да е първа политическа сила, тя няма да управлява сама, трябва да бъде в коалиция. Аз не виждам кой би се коалирал с „Алтернатива за Германия“. Това е невъзможно.

БГНЕС: Ръстът в подкрепата за тази партия се дължи не слабостите на досегашните управляващи или на други обективни фактори и промени в обществените нагласи сред германците?

Василев: Естествено, че ръстът на тази партия се дължи на много фактори и то не само на управляващите от последната коалиция в Германия, а много преди това. Ако се върнем в мандатите на канцлера Ангела Меркел, всъщност проблемът с бежанците беше една стратегическа грешка и много от избирателите на другите партии отидоха към “Алтернатива за Германия” точно поради тази причина. Има и ред икономически причини - икономика, енергия. Не бих сложил всичко в сметката на последната управляваща коалиция. Става дума за фактори в политическото развитие на Германия през последните 20 години.

БГНЕС: Възможно ли е Фридрих Мерц, фаворит за канцлерския пост, да върне част от разочарованите избиратели със своята по-строга политика по отношение на имиграцията? Шолц беше критикуван и заради този вътрешнополитически проблем, и заради слабата му външна политика. Каква ще бъде разликата между двамата?

Василев: Напълно е възможно да спечели обратно избиратели, но тази част няма да бъде много голяма. Реториката му спрямо този проблем е ясна. Той на практика промени генерално цяла политическа линия на Християндемократическия съюз.

Шолц е един от най-непопулярните канцлери в цялата следвоенна история на Германия. Най-популярният политик в страната е Борис Писториус, настоящ военния министър, който обаче има съвършено различно отношение, включително и по украинския конфликт. Ако Писториус беше кандидатът на социалдемократите за канцлер, тогава Мерц може би щеше да има по-сериозни проблеми на тези избори. Много е вероятно Писториус и Ларс Клингбайл да бъдат в следващото ръководство на Социалдемократическата партия, защото някой трябва да поеме отговорност за очаквания драматичен изход от вота.

Колкото до външната политика на Фридрих Мерц, там ще има много по-ясни послания.

Той казва: “Германия трябва да си върне отговорността за международните дела”. Става дума за много по-ясна, по-стегната политика. Следващо правителство на Германия, казва той, трябва да бъде много по-ефективно и да има стратегически приоритети. Мерц е много по-рязък спрямо Русия и Китай. Всъщност той предупреждава, че “европейската архитектура за сигурност през последните десетилетия вече не съществува” и че “нашата сигурност е силно заплашена от Русия”. Той твърди, че войната в Украйна или войната срещу Украйна е системен конфликт. За него Русия и Китай действат много офанзивно на световната сцена и се обявяват против международния ред. От думите на Фридрих Мерц може да направим съответните изводи.

БГНЕС: Споменахте фигурата на Писториус. Той придоби популярност в Германия, но и в други държави, които подкрепят Украйна. Това означава ли, че при едно евентуално коалиционно управление между първите две сили Писториус ще има роля в кабинета?

Василев: Точно така. При една голяма коалиция между Християндемократическия съюз и Социалдемократическата партия най-вероятно Писториус ще бъде бъдещият вицеканцлер. Впрочем и Мерц, и Писториус се доближават в мисленето си по основните световни проблеми, особено свързаните с европейската архитектура за сигурност. 

Сподели: