Генетичните тестове помагат за ранното откриване на рак на кръвта

Генетичните тестове помагат за ранното откриване на рак на кръвта

Генетичните тестове могат да бъдат полезни за лекарите при откриването на високорискови случаи на миелом (рак на кръвта) и при осигуряването на целенасочено лечение, твърдят изследователи от Университета в Лийдс и Института за изследване на рака.

При един на всеки четирима пациенти с миелом се откриват генетични промени в раковите клетки, които правят болестта по-агресивна и трудна за лечение. Без целенасочена терапия тези пациенти са изложени на сериозен риск от лоши резултати и рецидив. От друга страна, пациенти без тези генетични изменения обикновено остават в ремисия за 5 години или повече. 

Изследване, ръководено от Института за изследване на рака в Лондон (ICR) и Университета в Лийдс, показа, че пациентите, които носят две или повече генетични промени - известни като „двойно засегнат“ миелом - са изложени на повече от два пъти по-голям риск от ранно развитие на болестта и три пъти по-голяма вероятност да умрат по-рано при текущо стандартно лечение в сравнение с пациентите със стандартна форма на заболяването.

Находките, публикувани в Journal of Clinical Oncology, подчертават неудовлетворените нужди на засегнатите пациенти и водят до призиви за по-добър достъп до ранно генетично изследване и персонализирано лечение. Дейвид Кърнс, професор по клинични проучвания и заместник-директор на звеното за клинични проучвания на Великобритания за изследване на рака в университета в Лийдс, заяви:

„Това проучване показва най-убедителните досега доказателства, че множеството генетични аномалии водят до лоша прогноза за всички групи пациенти. „За мен беше удоволствие да работя с академични и индустриални сътрудници от цял свят по този обединен анализ. Подкрепата на Cancer Research UK и Myeloma UK за изследователското звено за клинични проучвания към университета в Лийдс помогна за осъществяването на този проект“, добави Кърнс.

Сподели: