TikTok отново е наличен в приложенията на Apple и Google

TikTok отново е наличен в приложенията на Apple и Google

TikTok се завърна в магазините за приложения на Apple и Google почти месец след като нов закон за сигурността доведе до премахването му.

Китайската платформа продължава да бъде под заплаха от забрана в САЩ заради опасения относно националната сигурност и данните, които събира от потребителите. Популярното приложение за кратки видеоклипове беше временно недостъпно към края на 18 януари, когато изчезна от магазините за приложения, създавайки паника сред милиони потребители, съобщава АФП. 

Услугата беше възстановена, когато новият американски президент Доналд Тръмп започна втория си мандат и нареди 75-дневна пауза в прилагането на закона, подписан от предшественика му Джо Байдън и приет с огромно мнозинство от Конгреса. Apple и Google обаче не бяха направили TikTok достъпен в магазините си за приложения досега.

Забраната на TikTok беше приета заради опасения, че китайското правителство може да използва приложението, за да шпионира американци или да влияе тайно на общественото мнение в САЩ чрез събиране на данни и манипулиране на съдържанието. Тя нареди на компанията да се освободи от китайския си собственик ByteDance или да бъде забранена.

Тръмп предложи да се създаде съвместно предприятие между САЩ и ByteDance, въпреки че не предостави подробности за това как би могло да се постигне това. „По същество с TikTok имам правото или да го продам, или да го затворя. Може да се наложи да получим одобрение и от Китай, но съм сигурен, че те ще го одобрят или това ще бъде враждебен акт, който може да бъде отразен с мита“, заяви той скоро след като нареди спирането.

Компаниите, които нарушават закона, оставащ официално в сила, са заплашени от санкции в размер до 5000 долара на потребител, ако приложението е достъпно. Тръмп се опита да забрани TikTok в САЩ поради подобни опасения за националната сигурност по време на първия си мандат. 

Първоначално пуснато през 2016 г. като Douyin за китайския пазар, международната версия беше наречена TikTok и пусната през 2017 г. Платформата се сблъска с интензивен контрол от страна на правителствата по целия свят поради опасения за неприкосновеността на личните данни и потенциални връзки с китайското правителство.

Сподели: