Софийска градска прокуратура изпрати Кирил Петков на съд

Софийска градска прокуратура изпрати Кирил Петков на съд

Софийска градска прокуратура (СГП) предаде на съд Кирил Петков, депутат и съпредседател на ПП-ДБ, като внесе обвинителен акт по досъдебно производство срещу него.

До момента лидерът на ПП е бил с мярка за неотклонение "подписка". Прокуратурата твърди, че Петков е превишил правомощията си, когато е участвал в ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова преди три години. 

От прокуратурата днес представиха официалното съобщение по обвинението:  

Петков е предаден на съд за това, че на 17 март 2022 г. в София в качеството си на длъжностно лице, което заема отговорно служебно положение - министър-председател, е превишил властта си като разпоредил на началник и на заместник-началник на отдел „Разследване и методическо ръководство по разследването“ при ГД „Национална полиция“ (ГДНП), както и на главен разследващ полицай в отдела:

да образуват веднага досъдебно производство в нарушение на закона, без да имат правомощия;
производството да започне с първо действие по разследването с разпит на самия Петков в качеството на свидетел без да са налице основания за това;
в разрез с разпоредбата на чл. 212, ал.3 от НПК да не уведомяват незабавно прокурор за образуваното досъдебно производство;
да извършат претърсване и изземване в тъмната част на денонощието в жилищата на Б.Б., Вл.Г. и С.А. без предварително разрешение на съответния съд,  без да са налице основания за неотложност и без тези действия да са единствена възможност за събиране и запазване на доказателства. Престъплението  е квалифицирано по чл. 282, ал. 2, вр. ал. 1 от НК.
Кирил Петков е обвинен и за това, че в качеството на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение (министър-председател), е превишил властта си като на 17 март 2022 г. е разпоредил на директора на ГДНП и на негов заместник да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа по реда на Закона за МВР Б.Б., Вл.Г. и С.А. с цел да причини на тримата вреда, изразяваща се в уронване на престижа и доброто им име в обществото и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата - уронване на престижа на изпълнителната власт – престъпление по чл. 282, ал. 2, вр. ал. 1 от НК.

По досъдебното производство са разпитани над 40 лица в качеството на свидетели, приобщени са видеозаписи, събрани са и други доказателства.

Във връзка с разследването по предложение на Софийска градска прокуратура през месец декември 2024 г. и.ф. главен прокурор на Република България внесе в 51-вото Народно събрание искане за сваляне на имунитета на народния представител Петков.

Предстои Софийски градски съд да насрочи разпоредително заседание по делото.

Сподели: