Съществуват ефективни системи за проследяване и приземяване на дронове

Съществуват ефективни системи за проследяване и приземяване на дронове

Експертът по дроновете Марин Петров разкри, че за да лети дрон в забранена зона, той трябва да бъде манипулиран, като тази операция може да струва до 150 евро.

Това става чрез подмяна на GPS данни в паметта на дрона, което го излъгва да смята, че има разрешение за полет. Петров отбеляза, че всички производители на дронове програмират забранените зони в тяхната оперативна памет, като тези ограничения важат дори за по-леките дронове с тегло под 250 грама, към които няма много изисквания за полет. 

„Всеки който е изкарал курс за управление на дрон, знае в кои зони как трябва да се лети“, заяви Петров. Той отбеляза, че има различни заглушителни системи, с които един дрон може да бъде приземен. Най-лесната е като се заглуши връзката между дрона и телефона чрез Wi-Fi. „Така ти не можеш да управляваш дрона и той седи на едно място. Той или се връща на мястото откъдето е излетял, или каца на мястото, където е загубил сигнал автоматично“, каза Петров. Другата възможност е като се изпратят погрешни координати на дрона и той бъде измамен. Тази измама е така известният метод спуфинг. 

Един заглушител за дрон струва около 1000 лева, но те по принцип са забранени за използване, ако не са лицензирани от държавния орган. Те могат да предизвикат сериозни проблеми, защото могат да заглушат не само дроновете, но и други устройства. Експертът заяви, че вече съществуват достатъчно добри системи, с които много лесно може да се проследи точката на излитане на дрона и къде стои неговият оператор, дори и да се мести.  „Това означава, че много бързо може да се установи кой е собственикът му“, каза още Петров.

Сподели: