Отварянето на нови аптеки води до недостиг на фармацевти в страната.
Това обяви секретарят на Българския фармацевтичен съюз Светослав Крумов по време на пресконференция днес, посветена на актуалното състояние на лекарствоснабдяването. Той подчерта, че търсенето на нови аптеки не намалява, особено в икономически атрактивни зони в големите градове. Освен това се откриват и сезонни аптеки. За 2024 година са издадени 173 разрешения за откриване на нови аптеки. Към януари 2025 г. в България функционират 3228 аптеки, от които 205 са болнични.
Липсва обаче демографски и географски критерии ето защо аптеки се откриват само в икономически атрактивни райони. Крумов съобщи, че почти всеки новозавършил студент – след първата си година, след като добие една година трудов стаж и има право да е ръководител, веднага отваря аптека. Отварянето на все повече нови аптеки води до недостиг на специалисти в тях, въпреки че България е на едно от първите места в Европейския съюз по осигуреност на магистър-фармацевти.
Ако в ЕС една аптека обслужва средно 4150 пациенти, в България една аптека обслужва средно 2300 пациенти, стана ясно от пресконференцията. В България работят само 34 денонощни аптеки. Те са разпределени в 14 области в страната. 6 аптеки са открити в отдалечени района на страната. 4 са в труднодостъпни райони, до които достъп имат около 9 хиляди души.