Дело срещу Шел в Лондон след десетилетия на унищожена природа в Нигерия

Дело срещу Шел в Лондон след десетилетия на унищожена природа в Нигерия

Във Върховния съд в Лондон започна процесът срещу британско-холандската петролна и газова компания Шел.

Компанията е обвинена в замърсяване с нефт в Нигерия, което е оставило хиляди хора без достъп до чиста вода и е разрушило земеделието и риболова. Адвокатите твърдят, че стотици течове и разливи от инфраструктурата на Шел са унищожили околната среда в общините Биле и Огале в делтата на река Нигер. 

Според Shell  "по-голямата част от замърсяването идва от престъпници, които саботират тръбопроводите, крадат петрол и незаконно го рафинират". Компанията твърди, че не носи отговорност за замърсяване, причинено от други лица, но че регионалното ѝ подразделение SPDC почиства всички разливи, „независимо от причината“, включително и тези, които се разглеждат в съда. Адвокатите, които представляват 13 000 местни нигерийци, твърдят, че Shell и нейното дъщерно дружество „не са предприели основни мерки“, за да спрат кражбата на петрол и други дейности, които са причинили разлива, и че „няма почти никакво почистване". Според адвокатската кантора Leigh Day замърсяването е нарушило правото на хората на чиста и здравословна околна среда.

 Първоначалният съдебен процес трябва да реши дали Shell е отговорна за замърсяването, причинено в хода на кражбата и незаконната дейност. самият съдебен процес ще започне през следващата година. Тогава ще се прецени дали замърсяването с нефт от частна компания може да бъде нарушение на основните човешки права на общността съгласно нигерийската конституция и Африканската харта за правата на човека и народите.

Ако делото бъде успешно, това ще бъде първият случай, в който мултинационална компания от Обединеното кралство е била уличена в нарушаване на правата на човека чрез замърсяване на околната среда.

Жителите на Огале и Биле се борят за почистване „според международните стандарти“ и обезщетение от 2015 г., след като замърсяването ги остави без чиста вода и не могат да се занимават със земеделие и риболов. Техният лидер Бенет Окпоки подчерта, че това е било една "дълга и тежка борба, за да се стигне дотук, но са щастливи, че Shell най-накрая ще бъде изправена пред съда“.  "Някога разчитахме на риболова за препитанието си - сега, заради замърсяването, реките и водните ни пътища са опустошени, а рибата я няма“, каза още той.

Говорителят на Shell твърди, че "компаниятаl има постоянен ангажимент към Нигерия, нейните хора и икономика". "Там, където работим, ние осигуряваме работни места, подкрепяме местните вериги за доставки и инвестираме в образованието и здравеопазването, на които хората разчитат, както и осигуряваме милиарди долари приходи на нигерийското правителство.  В делтата на Нигер се краде петрол в промишлени мащаби. Тази престъпност е основен източник на замърсяване и е причина за повечето разливи в претенциите на Биле и Огале.

„Съвместното предприятие SPDC се справя с тези предизвикателства, работейки в тясно сътрудничество с нигерийското правителство, своя държавен партньор NNPC Ltd, местните общности и други ключови заинтересовани страни, използвайки своя опит в предотвратяването на разливи, реагирането и почистването. Независимо от причината за разлива, SPDC почиства районите, засегнати от разливи, произхождащи от нейните съоръжения, а в случай на оперативен разлив SPDC компенсира всички засегнати хора и общности", каза още той.

Според него съдебният спор на Leigh Day не допринася за решаването на истинския проблем в делтата на Нигер: петролните разливи, дължащи се на кражби, незаконно рафиниране и саботаж, които причиняват най-големи екологични щети.

Сподели: