
Президентът на САЩ Доналд Тръмп и канадският министър-председател Марк Карни ще се срещнат за разговор днес, 28 март.
Това беше съобщено от служител на Белия дом на фона на нарастващото напрежение около митата и усилията на Тръмп да анексира съседната на САЩ страна, предава АФП.
„Разговорът е насрочен за тази сутрин“, заяви служителят на Белия дом пред при условие за анонимност. На 27 март Карни каза, че ще разговаря с Тръмп „през следващия ден или два“.
Разговорът ще се състои ден след като канадският премиер обяви, че ерата на дълбоките икономически връзки, връзките в областта на сигурността и военните отношения между Канада и САЩ „е приключила“. Карни замени Джъстин Трюдо на поста министър-председател преди две седмици и свика предсрочни избори за 28 април.
Обикновено новият канадски лидер превръща в приоритет телефонния разговор с президента на САЩ веднага след встъпването си в длъжност, но Тръмп и Карни не са разговаряли. Премиерът на Канада остро разкритикува решението на американския президент от тази седмица да наложи високи мита върху автомобилите.
Планираните от Тръмп 25% мита върху вноса на автомобили в САЩ ще влязат в сила следващата седмица и може да бъдат опустошителни за канадската автомобилна индустрия, която поддържа около 500 000 работни места.
След изявлението на Тръмп Карни прекъсна предизборната си кампания, за да се върне в Отава за извънредно заседание на кабинета, на което да се изработи тактика в търговската война със САЩ. Министър-председателят заяви, че Канада ще предприеме ответни мерки срещу митата върху автомобилите. Той ги нарече „необосновани“ и в нарушение на съществуващите търговски споразумения.
Но най-любопитното изказване на Карни беше по-широкото му предупреждение, че американският държавен глава е променил трайно отношенията между двете северноамерикански съседки. Откакто се върна на власт през януари, Тръмп неведнъж е казвал, че близкият съюзник в НАТО Канада трябва да стане 51-ият щат на САЩ.
„Старите отношения, които имахме със Съединените щати, основани на задълбочаваща се интеграция на нашите икономики и тясно сътрудничество в областта на сигурността и военното дело, приключиха“, подчерта Карни. Той предупреди, че няма да участва в съществени търговски преговори с Вашингтон, докато президентът не покаже на Канада „уважение“, особено като прекрати многократните си заплахи за анексиране.