![Трафикът на хора с цел трудова експлоатация нараснал с 51%](/static/images/uploads/imgpost/abd90dcf-9ba7-4c4f-9ba8-a5541871f6cd.webp)
Трафикът на хора с цел трудова експлоатация е нараснал с 51%, заяви Диан Шмит, координатор на Европейския съюз за борба с трафика на хора.
Тя участва онлайн в международната конференция "Трафик на хора: Пътят на трудовата миграция – клопки и възможности за гражданите на трети страни", която се провежда в София. Събитието е организирано от Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ) в партньорство с Международната мисия за правосъдие (IJM) от Румъния. Събитието беше открито от Атанас Зафиров, заместник министър-председател и председател на НКБТХ.
„Присъединяването на България към Шенген изисква още повече усилия за контрол и превенция на това престъпление", подчерта той с оглед новите възможности за пазара на труда в България. Диан Шмит каза, че 63% от жертвите в ЕС са мигранти. Тя увери, че Европейската комисия полага усилия в посока осведоменост, така че мигрантите да търсят легална работа и да разпознават опасностите. Шмит посочи още, че освен трудовата експлоатация има и други форми на трафик на хора като принудителна сексуална експлоатация. По думите ѝ жертви на трафик стават и европейски граждани, включително българи, така че борбата с този тип престъпления не е свързана само с миграцията.
Зафиров каза, че работата на НКБТХ е пример за координиран подход както за борба с трафика на хора, така и за оказване на помощ на жертвите. Вицепремиерът отбеляза необходимостта от решителни действия срещу трафикантите. Според него са необходими и промени в трудовото законодателство, за да бъдат защитени всички хора, които искат да се трудят честно. Постоянният секретар на Министерството на външните работи Иван Кондов отчете, че често се случва жертвите да не търсят защита, тъй като не се разпознават като жертви. Все по-използвани за примамването им са социалните мрежи. Кондов подчерта, че законовата рамка в България за превенция и закрила на пострадалите е сред водещите в ЕС.
Евродепутатът Емил Радев призна, че Европейският съюз, включително България, има проблем с недостига на работна ръка. Поради тази причина, каза той, европейската политика трябва да гарантира законността и безопасността на трудовата миграция и защитата на човешките права.
Секретарят на НКБТХ Даниела Савеклиева призова за засилено международно сътрудничество в борбата с трафика на хора. „Присъединяването на България към Шенгенското пространство отваря нови предизвикателства пред нас и изисква засилен контрол и координация“, заяви тя. Савеклиева посочи, че трябва да се работи за защита на чуждите граждани, които срещат предизвикателства в трудовата мобилност.
На национално ниво, освен като държава на произход, България във все по-голяма степен се превръща и в страна на транзит и дестинация за граждани на трети държави, които търсят легални възможности за работа. Тази тенденция носи икономически ползи, но също така поставя мигрантите в уязвими позиции от различно естество. Държавата ни се сблъсква с двойно предизвикателство – да подкрепя икономическата миграция, като същевременно се бори с рисковете от въвличане в трудова експлоатация и трафик на хора. Мигрантите често се намират в крайно уязвими условия, с ограничен достъп до информация и защита, и стават обект на експлоатационни практики.
Администрацията на НКБТХ, като координатор на Националния механизъм за насочване и подпомагане на жертви на трафик на хора, наблюдава притеснително завишаване на сигналите за неформално идентифицирани жертви на трафик с цел трудова експлоатация сред граждани на трети държави. Укрепването на политиките и практиките, които гарантират безопасна, легална заетост за гражданите на трети страни остава национален приоритет и изисква сътрудничество между между националните власти, европейските институции, международните организации и гражданското общество.