С покупката на F-16 България достигна 3% от БВП и изпълни целите на ЕС

 С покупката на F-16 България достигна 3% от БВП и изпълни целите на ЕС

България с покупката на F-16 постигна 3% от БВП, преизпълнявайки целите, поставени от Европейския съюз, заяви премиерът Росен Желязков пред журналисти.

Той участва на неформална среща на лидерите на ЕС, посветена на укрепването на отбраната. Желязков уточни, че на срещата ще бъдат обсъдени важни въпроси, включително оперативната съвместимост, взаимодействието между ЕС и НАТО, както и с Обединеното кралство.  „Важно за България е нашето разбиране за мястото на страната в този сложен политически контекст. Още повече, че трябва да се взема и предвид и географската, и политическата локация и конюнктура", каза той и подчерта, че България е между Западните Балкани и Черно море – едни трудни и пълни с напрежение райони и геополитически, но и стратегически.

Ще говорим, отбеляза премиерът, от перспективата на България за двойната употреба на транспортната инфраструктура, особено в направления, които са важни за нас – Коридор 8, Адриатика – Черно море и връзката Балтийско море с Черно море по вертикала. „Това, естествено, предполага и важни за нас теми, свързани с двойната употреба на транспортната инфраструктура, което означава и ресурси, но и потенциални възможности", добави той. По думите му особено в контекста на разширяването на Западните Балкани кохезионният инструмент не трябва да бъде използван за ресурси за пренасочване на средствата, а трябва да остане за политиките по сближаване.

Желязков припомни, че излязоха данните по изпълнението на бюджета на касова основа, т.е. всички разплатени средства за 2024 г. „За нас е важно какъв ще бъде бюджетът, който ще внесем от гледна точка и на задължения, които са възникнали миналата година, поети са миналата година, но подлежат на разплащане и тази, защото това е част от голямата картина на разходите", допълни той. Премиерът е категоричен: „Ние първо трябва да си свършим нашата работа – да видим каква е 2024 г., да внесем един бюджет в рамките на Маастрихтските критерии, т.е. с 3% дефицит, не повече 40% разходи от БВП и да се надяваме, че българският парламент също ще прояви разум, за да се вместим в тези параметри за една стабилност и една добра финансова политика."

Попитан остава ли реалистична датата за влизането на България в Еврозоната, а именно 1 януари 2026 г., Желязков отговори, че темата за Еврозоната е приоритет и на ГЕРБ, а и на правителството. „Ние ще подадем конвергентния доклад, надявам се, че данните, с които ще боравим и които следва да бъдат потвърдени, ще дадат основанието да считаме, че сме изпълнили критериите. В момента изчакваме и информацията за разходи на начислена основа, която е изключително важна", отбеляза той. Премиерът коментира, че България не е замесена в случая и ангажиментът на страната ни е към екипажа на кораба „Вежен". „Този кораб е част от корабния регистър на държава, която не е България", каза още той.

Сподели: