Максималната скорост на магистралите се ограничава до 130 км/ч

Максималната скорост на магистралите се ограничава до 130 км/ч

Парламентът одобри на първо четене промени в Закона за движение по пътищата, които предвиждат ограничаване на максималната скорост по автомагистралите до 130 км/ч.

Сред основните предложения са още възможността кметовете на общини да участват в контрола по пътищата, като за тази цел ще се използват и наличните общински камери. Промените включват и измерване на средната скорост с помощта на камерите от ТОЛ-системата. Също така, младежи на 17 години ще могат да получават шофьорска книжка, но ще трябва да шофират с придружител през първата година. В допълнение, контролът на пътя ще се осъществява и от необозначени полицейски автомобили, в които ще се намират униформени служители. 

Депутатите приеха на първо четене да бъде намалена и скоростта на магистралите от 140 на 130 км в час, информира БНР. "А да бъдат по-резултатни усилията за връчването на глобите и по-специално на електронни фишове, като промените, които предлагаме, дават възможност на служители на общината, при извършването на друг вид административни услуги на гражданите, да могат да връчват такива фишове за нарушения на правилата на движение по пътищата", заяви Йорданка Фандъкова от ГЕРБ-СДС.

Вдигането на глобите и събирането им - това е един от начините да се реши проблема с жертвите по пътищата, бе категоричен и Калин Стоянов "ДПС - Ново начало": "Предполагам сте наясно, че за едно и също нарушения, в България и в съседни на нас страни разликите са огромни по отношение на наказанията. За едно нарушения тук, в България, глобата е 50 лева, а в съседната на нас Гърция за същото нарушения глобата е около 150 евро и отнемане на свидетелството за управление на моторното превозно средство".

Предвижда се отпадането на стикерите от предното стъкло, възможността за електронните регистрации на автомобили, напомнянето на изтичащи документи, подобряване на режима за електронните фишове, както и уведомяването за тяхното издаване. На първо четене беше прието и създаването на правомощие за Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" да спира пътните превозни средства за извършване на контролни проверки на пътя.

Сподели: