„Гугъл“ се отказва от целта си да увеличи наемането на служители от слабо представени групи и преразглежда някои от инициативите си за разнообразие, равенство и приобщаване (DEI).
„През 2020 г. поставихме амбициозни цели за наемане и се фокусирахме върху разширяването на офисите извън Калифорния и Ню Йорк, за да подобрим представителството“, заяви Фиона Чикони, главен директор в Alphabet, в имейл до служителите. „Но в бъдеще вече няма да имаме амбициозни цели“, добави Чикони.
В продължение на години „Гугъл“ беше сред най-гласовитите компании, които настояваха за по-приобщаващи политики след протестите срещу полицейските убийства на Джордж Флойд и други чернокожи американци през 2020 г. През 2020 г. главният изпълнителен директор Сундар Пичай си постави за цел до 2025 г. 30% повече от нейните лидери да са от слабо представени групи. По това време около 96% от лидерите на „Гугъл“ в САЩ бяха бели или азиатци, а в световен мащаб 73% бяха мъже.
През 2021 г. компанията започна да оценява работата на ръководителите по отношение на разнообразието и приобщаването на екипите, след като виден лидер в областта на изследванията на изкуствения интелект заяви, че компанията внезапно я е уволнила, след като е критикувала усилията ѝ за разнообразие. През 2024 г. главният директор по въпросите на многообразието в „Гугъл“ Мелони Паркър заяви, че компанията е постигнала 60% от петгодишните си цели.
Говорител на Alphabet заяви, че компанията не разполага с актуални данни за целите на Пичай. В годишната документация на Alphabet, подадена до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ на 5 февруари, се вижда, че е пропуснат ред, в който се казва, че компанията е „ангажирана да направи разнообразието, равенството и приобщаването част от всичко, което правим, и да развива работна сила, която е представителна за потребителите, които обслужваме“.
Това изявление се появява в годишните отчети от 2021 до 2024 г. Говорителят заяви, че редът е бил премахнат, за да отрази прегледа на програмите на DEI.