Светът чака обявения от Тръмп „Ден на освобождението“ на американската търговия

Светът чака обявения от Тръмп „Ден на освобождението“ на американската търговия

По-малко от 24 часа остават до обявяването на най-голямото търговско решение на президента на САЩ Доналд Тръмп - реципрочни мита.

Той нарече сряда, 2 април, „Ден на освобождението“ на американската търговия, въпреки че има неясноти относно кои държави и стоки ще бъдат засегнати и какви ще са последствията. „На 2 април е Денят на освобождението на Америка“, написа Тръмп по-рано този месец. 

Американският президент ще разкрие плана си в Розовата градина на Белия дом в сряда в 23:00 ч. българско време. Според прессекретаря на Белия дом Каролин Ливит, той ще обяви „базиран на страните... план за мита, който ще преобърне нечестните търговски практики, които ограбват страната ни от десетилетия“. В последния си коментар по темата Тръмп заяви, че вече е решил какво точно ще обяви в сряда, очевидно стигайки до заключение след главоломна, продължила седмици сага, в която се колебаеше между това да нарече действията си „много любезни“ или „наказателни“.

Служители от администрацията на Тръмп са разработили рамка за въвеждане на обща 20-процентна ставка върху по-голямата част от вноса, съобщи в. „Вашингтон пост“, позовавайки се на три анонимни източника. Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, предупреди, че блокът е готов да реагира бързо на обявените от Тръмп мита. „Не искаме непременно да предприемем ответни мерки, но ако се наложи, имаме силен план за ответни мерки и ще го използваме“, каза тя. Миналата година САЩ са внесли стоки от ЕС на стойност 606 млрд. долара и са изнесли стоки за блока на стойност 370 млрд. долара, по данни на Службата на търговския представител на САЩ.

Тръмп размъти водата на последната си пресконференция, когато каза, че ще има „гъвкавост“ по отношение на неговите мита, а „Уолстрийт Джърнъл“ съобщи, че той няма да обяви на 2 април нови мита в „горещи“ сектори като полупроводникови чипове и автомобили, както твърдеше по-рано. В интервю за Newsmax на 25 март Тръмп заяви, че „вероятно ще бъде по-снизходителен, а не толкова реципрочен: „Защото ако действах реципрочно, това щеше да е много трудно за хората“, като добави, че ще има „някои изключения“. На 2 април изтича и срокът на освобождаване на стоките от 25-процентните мита на Тръмп върху вноса от Канада и Мексико - най-големите търговски партньори на САЩ.

Тръмп настоява, че желае да наруши статуквото в световната търговия и директно да съпостави еквивалентни мита, наложени на американски стоки в дадена държава - „бяхме ограбени от всяка страна в света, от приятели и врагове“, заяви Тръмп този месец. Неговият висш икономически служител, министърът на финансите Скот Бесент, посочи миналата седмица, че най-голямото решение, което предстои да бъде обявено на 2 април, ще бъде това, че Белият дом ще изпрати „число, което според нас представлява техните мита“ на всички търговски партньори. Колебанията на Тръмп по отношение на реципрочните мита може да са резултат от това, че администрацията му търси силна правна основа за подобни експанзивни действия и предприема двуфазен подход, се казва в доклад на „Файненшъл Таймс“. Според публикацията главният търговски представител на САЩ Джеймисън Гриър подкрепя започването на официални проверки на търговските партньори - процес, който може да продължи до шест месеца, преди да се наложат допълнителни мита. Тръмп може да обяви митата върху вноса на автомобили на 2 април, съобщиха множество източници. Допълнително размивайки плановете на Тръмп за „Деня на Освобождението“, служител на Белия дом обясни пред Си Ен Би Си, че президентът може да не вземе предвид други фактори като данък добавена стойност, които правят американските стоки още по-скъпи в чужбина, в своите реципрочни мита.

2,5 милиона евро. Толкова индивидуални мита биха били необходими в един реципрочен план за всяка отделна страна, пишат икономисти от UBS, ръководени от Джонатан Пингъл, в коментар до клиентите, поради което на този етап изглежда малко вероятно администрацията на Тръмп да успее да се справи с подобна политика до следващата седмица.

„Вероятно нещо ще се случи“, но „трудната част е да се опитаме да разберем какво точно може да бъде това“, смятат икономистите от UBS. Tesla е сред базираните в САЩ мултинационални компании, които предупреждават администрацията на Тръмп за неблагоприятните последици от новите мита, които биха забавили бизнеса на американските фирми в чужбина, пише „Форбс“. Подобна позиция е интересна, като се има предвид ролята на Мъск в Белия дом.

Тръмп вече въведе няколко кръга от мита, включително 25% върху стоманата и алуминия и допълнително 20% мито върху китайските стоки. Може би най-значимият ефект от митата е инфлацията. Повечето икономисти казват, че вносителите ще прехвърлят тежеста върху потребителите чрез по-високи цени, поне в краткосрочен план.

Сподели: