Широка подкрепа за възраждането на остров „Св. Кирик и Юлита“, но остава въпросът за финансирането

В сградата на Общинския съвет в Созопол се проведе работна среща, посветена на проекта за създаване на Център за култура и изкуство на остров „Св. Кирик и Юлита“.
Основната цел на срещата беше да се обсъди напредъкът по проекта, да се определят конкретни стъпки за бъдещи действия и да се координират усилията за успешната му реализация.
Островът „Св. Кирик и Юлита“ е място с богата историческа стойност, където според сведения се е намирал древен храм и колосалната бронзова статуя на Аполон. Дълги години той тъне в разруха, въпреки идеята на Министерството на културата за реставрация на първото морско училище и експониране на археологическите находки. Въпреки амбициите за превръщането му в Световен център на изкуствата, проектът остава замразен поради липса на финансиране.
Проф. Велислав Минеков, председател на Инициативния комитет за създаване на Център за изкуства на острова, заяви:
„След разговорите ми с министъра на културата на Франция и с посолството на Франция, се надяваме на тяхна помощ. Това е подкрепа от фондация „Халифа“ с една съществена сума от средства. Имаме концепция за развитието на това място, но е необходима среща на инициативния комитет и подкрепа от държавата.“
Кметът на Созопол Тихомир Янакиев сподели притесненията си относно бавния напредък на проекта:
„Аз лично съм притеснен, защото правим концепции, провеждаме срещи, а от 20 години островът стои в това състояние. Такъв обект няма по Черноморското крайбрежие!“ Той подчерта, че за пълната реализация на проекта ще са необходими сериозни финансови средства:
„Под 50-60 милиона едва ли биха били достатъчни, за да стане островът такъв, какъвто си го представяме в нашите мечти.“ Областният управител на Бургас Мария Нейкова също изрази мнение за значението на острова и нуждата от незабавни действия:
„Това е едно уникално място с богата хилядолетна история и множество култури. Идеята е да се превърне в образователен и културен център, какъвто всъщност той е бил. Островът не може да бъде отворен, защото е опасен – виждате колко разруха има там. По-скоро трябва да се вземат спешни мерки за саниране и за търсенето на финансиране за изграждането на този уникален проект.“
Работната среща в Созопол показа, че съществува широка подкрепа за възраждането на острова, но остава въпросът за осигуряването на необходимите средства. Възможността за международна помощ дава известен оптимизъм, но реализацията на проекта ще изисква координация и решителни действия от страна на държавата и местната власт.