Прокуратурата и МВР разследват над 7200 дела за насилие

Прокуратурата и МВР разследват над 7200 дела за насилие

Основната част от производствата са за престъпления, извършени по хулигански подбуди на обществени места или в контекста на домашно насилие.

Повече от 7200 досъдебни производства за насилие се водят в момента, като по тях се извършват активни следствени действия от страна на МВР и прокуратурата, сочат данни от обобщен доклад на Върховната касационна прокуратура (ВКП), изготвен по нареждане на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов. Най-много са делата за телесни повреди - 4473, престъпления срещу обществения ред и спокойствие - 1040, грабежи - 611 и други. 

Данните са от петте апелативни прокуратури в страната и от Военно-апелативна прокуратура въз основа на справки, изготвени към края на 2024 г. заради зачестилите случаи на упражнено домашно насилие и на обществените места. Към момента на обобщаване на информацията лицата, привлечени като обвиняеми и с наложени мерки за неотклонение и мерки за процесуална принуда, например забрани да се доближава пострадалия или дома му, са били 1575. Най-много са в София – 859 лица.

По досъдебните производства се извършват активни следствени действия - разпити на свидетели, очни ставки, експертизи и др. Основните проблеми при разследването на делата, свързани с домашно насилие, са свързани с промяна на показанията на пострадалите, с отказ на жертвите да подават жалби или да свидетелстват. В тези случаи наблюдаващите прокурори съвместно с разследващите органи търсят други източници на доказателства с цел провеждане на обективно и всестранно разследване. В някои прокуратури периодично се организират съвместни съвещания с МВР, Агенция „Социално подпомагане", Отдел "Закрила на детето”, с психолозите в училищата, с представители на неправителствени организации и др.

В доклада на ВКП се сочи, че друг проблем е срочното изготвяне на назначените експертизи поради натовареност на вещите лица, привличането на лекари с конкретна специалност, които следва да вземат участие при изготвяне на комплексни съдебно-медицински експертизи. Многократно в годишните доклади на главния прокурор, внасяни в Народното събрание, както и в писма до Министерството на правосъдието, е обръщано специално внимание  върху необходимостта от разрешаване на проблемите, свързани с недостига и значителната натовареност на вещите лица.

С цел осигуряване на бърза законосъобразна реакция на органите на досъдебното производство в съответствие със стандартите на Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи на наблюдаващите прокурори е обърнато внимание да дават своевременни указания на съответните структури на МВР във връзка с работата по заявителски материали и преписки, да преценяват повишената обществена опасност на деянията при определяне на мерки за неотклонение и други мерки за процесуална принуда, както и да предприемат мерки за срочното приключване на преписките и делата, свързани с упражнено насилие. 

Сподели: