
Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов проведе среща с извънредния и пълномощен посланик на Канада за България, Н. Пр. Гавин Бучан, чиято резиденция е в Букурещ.
По време на разговорите бяха обсъдени процесът на присъединяване на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), както и развитието на двустранните икономически отношения. Министър Дилов подчерта, че присъединяването на България към ОИСР е сред основните външноикономически приоритети на страната. Той добави, че България е решена да завърши техническата фаза на присъединяването до края на 2025 или началото на 2026 година.
От своя страна посланик Бучан изрази подкрепата на Канада за присъединяването на страната ни към ОИСР. Двамата разговаряха и за икономическите аспекти на сътрудничеството между двете страни. През 2024 г. стокообменът между България и Канада е достигнал 363.2 млн. щ. д., с ръст от 3.1% спрямо предходната година. По думите на министър Дилов, привличането на канадски инвестиции в ключови сектори на българската икономика и разширяването на обема и разнообразието от български продукти на канадския пазар, особено на стоки с висока добавена стойност, продължават да бъдат наши дългосрочни приоритети.
Обсъдени бяха и възможностите за сътрудничеството в рамките на Споразумението за стратегическо партньорство (CETA) между ЕС и Канада. На срещата стана ясно , че България последователно подкрепя прилагането на СЕТА и възнамерява да разширява възможностите за търговия и инвестиции с Канада, като за последните 7 години износа за Канада се е удвоил.
Посланикът на Канада подчерта важността на задълбочаването на двустранните отношения между двете държави, като също така отбеляза, че канадските компании в създават около 6000 работни места в страната ни. Той добави, че създаването преди година на Канадско-българска търговска камара ще активизира партньорството между страните. Двамата се ангажираха да работят за изграждане на още по-силни и устойчиви двустранни отношения в бъдеще, с потенциал за засилване на инвестиционното сътрудничество в областта на енергетика, високите технологии и инфраструктурата.