
Председателят на сръбското Народно събрание, Ана Бърнабич, насрочи парламентарно заседание за 15 април от 10:00 ч. местно време (11:00 ч. българско време), на което ще бъде обсъден изборът на ново правителство.
Единствената точка в дневния ред е гласуването на състава на кабинета и полагането на клетва пред президента. Кандидатът за министър-председател Джуро Мацут внесе в понеделник, 14 април, предложение за състава на сръбското правителство, включително биографии на предложените министри.
В новия кабинет ще има както досега 31 министри. Една трета от тях са нови. Липсва името на досегашния вицепремиер Александър Вулин, дясна ръка на президента Александър Вучич, но много от сегашните министри запазват своите постове. Вучич вярва, че кабинетът ще бъде гласуван от парламента до края на седмицата. Знаково е отсъствието на Вулин, бивш директор на Сръбската служба за сигурност и информация /БИА/ и мотор на геополитическия проект "Сръбски свят". През 2023 г. той попадна в "черния списък" на САЩ за незаконен трафик на оръжие, корупция и проводничество на руските интереси на Балканите, а в рамките на същата година беше награден с Ордена на Руската федерация от директора на руската Федерална служба за сигурност и генерал в руската армия Александър Бортников.
Част от опозицията обяви, че няма да присъства на заседанието на 15 април. Правилникът на парламента предвижда номинираният за министър-председател да разясни предложението пред членовете на своя кабинет и да представи плана и програмата на новото правителство. Правителството е избрано, ако в негова подкрепа са гласували мнозинството от общия брой народни представители, т.е. най-малко 126 народни представители.
На 19 март сръбският парламент потвърди оставката на премиера Милош Вучевич, след което започна да тече 30-дневен срок за избор на нов кабинет. Вучевич подаде оставка от поста на 28 януари след нападение срещу студенти при блокада в Нови Сад от страна на активисти от управляващата Сръбска прогресивна партия. Крайният срок за избор на правителство е 18 април в полунощ и ако дотогава не бъде избрано, президентът е длъжен да разпусне парламента и да насрочи избори, които според закона ще се проведат в началото на юни.ж