
В областите Кюстендил и Перник, където е забранено използването на ракети и самолетен метод, ще бъде изградена мрежа от над 40 площадки с генератори със сребърен йодид за защита от градушки.
Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов по време на среща, част от националната информационна кампания по повод приема на заявления за директни плащания за 2025 г. Наземните генератори се използват за противодействие на градушките в зони, където не е позволено да се използват ракети и самолетен способ.
„При прилагането на този способ се постига до 40% намаляване на енергията на градушката и така тя нанася по-малко поражения на реколтата“, разясни зам.-министърът и подчерта, че това е успешна практика във Франция и Испания, от където България черпи опит. В момента се определят местата, на които да бъдат разположени съоръженията.
Заместник-министър Капитанов информира земеделските стопани от Кюстендил, че към момента очертаните площи за областта по кампанията за директни плащания са 11 626 ха, а подадените заявления са 337.