
Казахстан откри най-голямото си находище на редкоземни метали, съдържащо около един милион тона от елементи, които се считат за ключови за бъдещото икономическо развитие.
Информацията бе потвърдена от самата централноазиатска страна, съобщава АФП. Редкоземните метали включват 17 суровини, които са от съществено значение за прехода към зелена енергия и са силно търсени от страни като Китай, Русия, САЩ и Европа.
„Към днешна дата това е най-голямото находище на редкоземни елементи“ в Казахстан, заяви говорител на министерството на промишлеността. Находището, което се намира в Карагандинска област в Централен Казахстан, съдържа церий, лантан, неодим и итрий.
Съобщението за находката идва в навечерието на първата среща на върха ЕС-Централна Азия, която започва в Узбекистан. ЕС, Русия, Китай и Турция са сред държавите, които се борят за влияние в богатия на ресурси регион. На срещата лидерите на петте централноазиатски страни – Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан – ще се срещнат с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Антонио Коща.
Прогнозата на казахстанското министерство на промишлеността е, че потенциалното количество на ресурсите на новия обект, наречен „Нов Казахстан“, може да нарасне до над 20 млн. тона при условие на проверка и допълнителни изследвания.
„Това може да постави Казахстан сред водещите страни в света с находища на редкоземни метали в бъдеще“, допълниха от министерството. ЕС, който има за цел да постигне въглеродна неутралност до 2050 г., се интересува от редки метали и природни ресурси в региона. Казахстан, бивша съветска република, не разполага с необходимите технологии за експлоатация на своите находища на редкоземни метали и също се стреми към чуждестранни инвестиции.