Априлският сняг поставя реколтата под заплаха след цъфването на овошките

Априлският сняг поставя реколтата под заплаха след цъфването на овошките

Априлският сняг, който неочаквано покри цъфналите плодни дръвчета, поставя сериозни съмнения относно тазгодишната реколта от плодове.

На много места в страната се е образувала значителна снежна покривка, която охлади надеждите на земеделците и повреди цветовете на дърветата. Пролетта е времето, когато дърветата цъфтят, за да привлекат пчелите за опрашване, но в тези студени условия пчелите дори не напускат кошерите. Цветовете на овошките са изключително уязвими – сланата и снежната покривка могат да ги унищожат, което води до по-слаба реколта. Лозята, ранните зеленчуци и разсадите също могат да измръзнат, ако не са адекватно защитени.

Априлският сняг, обаче, не е единственият бич над реколтата от плодове тази година. Още в края на февруари производители алармираха, че 90% от кайсиевите дръвчета в Северозападна България са измръзнали. Заради по-топлото време през януари кайсиите образували плодни пъпки, но рязкото застудяване до минус 24 градуса се е оказало унищожително. От Съюза на дунавските овощари още тогава предупредиха, че може да има щети и при по-късните плодни дървета като ябълки и круши. Още през февруари около половината от прасковите също измръзнаха.

Пострадали са ранноцъфтящите праскови и сливите, които са във фаза на зелен бутон и са много чувствителни към застудявания. Измръзнаха дори бадемовите дръвчета в Странджанския край. Загубата на реколта засяга българските потребители, които ще разчитат на вносни плодове, но още по-тежко се отразява на производителите, които – разочаровани от „подпомагането“ на държавата, ще са принудени да унищожат хиляди декари овощни градини.

Сподели: